Анализ: от освиркванията до партито, Васко флиртува с опасността и завършва рунда, залепен за G-4 от Серия B | vasco

Васко победи CSA с 1-0 в събота вечер, присъедини се към четворката и сега е единственият непобеден в Серия B на Бразилияо. Но той също флиртува с опасността в Сао Джануарио, отново показа недостатъци и чу протестите на тълпата. От освиркванията до партито. От опасение до облекчение.

+ Вижте пълната класификация на Série B do Brasileirão

Като цяло Васко де Зе Рикардо имаше още едно лошо представяне, особено през първото полувреме, когато секторът за създаване не работеше и отборът не атакуваше противника от Алагоас. Напротив: той все още видя, че CSA има двата най-добри шанса, но Тиаго Родригес грабна топката при удари, където за късмет на Васко нападателят Лукас Барселос завърши зле.

Промените в началото на второто полувреме промениха облика на играта. Фигейредо, Жуниньо и Паласиос коригираха творческия блок и моментално изведоха отбора напред. След един или два шанса Габриел Пек откри резултата след удар на Фигейредо в гредата, отбеляза първия си гол в тази Серия В и осигури втора победа на отбора в надпреварата.

Малкият танц на Габриел Пек във вратата на Васко срещу CSA в Сао Джануарио — Снимка: André Durão

С резултата Васко стигна до 10 точки и скочи на пето място. Той има същия резултат като Крузейро и Гремио (които се изправят един срещу друг тази неделя), но една победа по-малко от дуото. Отборът все още може да падне до шесто място, ако Понте Прета спечели класиката срещу Гуарани.

Getúlio беше голямата новина в състава на треньора Zé Ricardo. Фланелката 99 влезе на мястото на Фигейредо в атаката и получи третия си шанс като титуляр, откакто пристигна във Васко, първият в тази Серия В. На пресконференцията след мача треньорът обясни, че се надява основно да се възползва от въздушни топки. Но стратегията не проработи.

Далеч от зоната, Getúlio получи повечето топки все още в средата на терена, залепен за страничната линия и с гръб към мястото, където отборът атакуваше. Той се бори много – той беше отговорен за захват, който, ако не беше подхлъзването на Габриел Пец, можеше да доведе до добър шанс за Васко. Но фактът, че смени Фигейредо, който се представяше добре, съкрати търпението на феновете.

При втората или третата грешка на нападателя феновете вече освиркваха и поискаха смяна. Последната капка беше опитът да обърне играта през второто полувреме, който той постави в краката на Марко Тулио. Нападателят на CSA му благодари за подаръка, изнесе и заплаши вратата на Тиаго Родригес с удар извън зоната. Гетулио напусна терена в 14-ата минута, без дори да получи центриране в зоната.

„Фундаментален резултат, ужасно представяне“, казва Жоао Алмиранте | Гласът на тълпата

Правдата е спазена: Гетулио далеч не беше основният проблем на Васко в Сао Джануарио. Отборът за пореден път не успя да създаде и следваше схемата на докосвания без обективност в защитното поле, докато някой не опита директна връзка с атаката. Първата по-отработена игра дойде едва в 16-ата минута на първото полувреме, но Раниел не успя да овладее топката чрез Андрей, който от своя страна се представи много слабо.

Най-добрите възможности дойдоха от свободен удар на Нене, който Марсело Карне разпространи, и от центриране на Едимар отляво, при което Габриел Диаш, на втория стик, завърши половин риба за още едно спасяване на вратаря на CSA. Малък оазис в пустинята на сътворението, който беше Васко през първата половина.

Първите 10 минути на второто полувреме бяха повече от еднакви. Едва в 13-та минута Васко започна да репетира реакция: Раниел получи отдясно на полето и центрира ниско, защитата го прие зле, а Нене изрита защитника Лукао при отскока. След това дойдоха подмяната. Гетулио отстъпи място на Фигейредо, а Андрей на Жуниньо (който се възстанови от контузия на бедрото и се върна в списъка след три рунда). И играта се промени.

Двамата играчи, но основно халфът, запълниха празнотата в халфовата линия и тласнаха отбора към атака. На 22, Паласиос замени Нене и поднови дъха на отбора. Преди Габриел Пек да открие резултата, Фигейредо (с глава) и самият Печ (с удар с лява ръка в зоната) дадоха послание, че Васко няма да се откаже толкова лесно от точките.

Когато се стигна до гола, акцентът беше началото на Паласиос, който получи топката в средата на терена и въпреки че все още беше в идеална физическа форма, успя да ускори движението; и интелигентността на Печ, който беше в офсайд, когато Фигейредо получи топката, но се отдръпна и коригира позицията си, преди съотборникът му да завърши на гредата и топката да остане в краката му.

Габриел Пец, от Васко, бяга от офсайд при вратата срещу CSA – Снимка: Reproduction

Целта беше искрата, необходима, за да запали Сао Джануарио. Феновете дотогава изглеждаха огорчени и нетърпеливи, но оттам нататък се изсипаха и изведоха отбора към победата. CSA дори се опита да реагира, но защитната система на Васко се държеше много добре в мача и претърпя няколко страха. И когато се наложи, Тиаго Родригес спаси отбора в поне два хода и даде добър старт на сезона.

Не на последно място е необходимо да се подчертае представянето на Юри Лара, може би най-добрият играч на Васко в мача. Неуморен, защитният полузащитник изглеждаше на всяка топка, беше лидер на отбора (четири) и, както обикновено, чу тълпата да лае с всяка открадната/засечена топка.

Следващият мач срещу Баия е чак в неделя. Победата поне дава сигурност, че следващите дни ще бъдат по-спокойни във Васко.

+ Искате ли да превърнете вашите футболни знания в парични награди във всеки кръг на Brasileirão? Достъп до Cartola Express!